Олеснете им го животот на вашите деца - топ 3 совети - Gorenje
затвори
...

Олеснете им го животот на вашите деца - Топ 3 совети

ДОМАШНИ ОБВРСКИ
10.9.2020

Блоговите за родители сега се полни со креативни идеи кои „мора да ги испробате“ за дополнителни активности што ќе го направат вашето дете вистински мал суперхерој. Како и да е, ако имате чувство дека почнувате да ги „испуштате конците“ во дневниот распоред на вашето дете (дури и со примена на најсофистицирани алатки), време е да ги ревидирате во првиот чекор. Ако сето тоа ве збунува, замислете само како се чувствува вашето дете. Ајде заедно да му го олесниме животот на вашето дете. Дополнително, тоа ќе ви го олесни животот! Составивме за вас неколку совети со кои можете да започнете.

1. Организирајте складирање играчки - можете да организирате ден за класификација на играчките заедно со вашите деца. Прво, изберете играчки со кои децата повеќе не играат ако сѐ уште се во добра состојба, споделете ги со семејството, пријателите или донирајте ги. Може да биде добра вежба за „отфрлање на непотребното“!

ПРОФЕСИОНАЛЕН СОВЕТ! Можете да одделите една корпа која секогаш е подготвена за складирање на играчки кои вашите деца ги надминале или повеќе не ги користат. Можете да ги научите децата да напишат проштално писмо до играчка, да научат да ги ценат нештата и да создаваат убави спомени! Можеби и фотографија за сувенир?

ПРОФЕСИОНАЛЕН СОВЕТ! Што мислите за ротирање на играчките со децата на пријателите или семејството? Во тој случај, можете да ја сведете на минимум количината на играчки и да имате освежен избор на играчки со редовна размена на играчки. Мало намалување на трошоците во вашето домаќинство!

 2. Слободно време без одвлекување на вниманието - одберете време од денот или неделата каде што вашето дете нема да биде ограничено со распоредот и каде ќе има слобода да игра и креативно да истражува. Што мислите за ден без играње на технолошки направи? Запомнете дека не мора секогаш да ги стимулирате вашите деца. Пуштете ги и ќе видите колку можат да бидат досетливи со само малку фантазија.

3. Создадете убава традиција на која децата ќе се радуваат. Сè што го собира семејството заедно на едно место е убава традиција. Што конкретно би можеле да правите секоја недела или за време на празниците? Што велите за семејна вечера? Малку познат ритам е секогаш добар за вашето семејство.

ПРОФЕСИОНАЛЕН СОВЕТ! За да биде добра забавата, не мора да излегувате од вашиот дом. Најдобрите спомени обично се создаваат дома. Само опуштете се и оставете работите да одат по својот тек! Вашето семејство ќе ве изненади со својата креативност.

ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ:

Сите ние имаме „многу“ работи за кои треба да се грижиме овие денови. Премногу информации, премногу избори и премногу работи што треба да се направат. Размислете каде има простор да ги намалите вашите обврски и како да се растеретите, и создадете заеднички план како да го направите тоа!

WaveActive машините за перење од Gorenje се направени за да се стави крај на валканата работа на ефективен, лесен и еколошки начин.

WaveActive машините за перење користат напредни технологии за супериорни резултати на перење:

  • Уникатно дизајнираниот барабан во комбинација со брановидните 3D ребра ја омекнуваат ткаенината и овозможуваат најнежно перење.
  • IonTech ја користи моќта на природниот процес на јонизација, што овозможува оптимални резултати во перењето, без висока температура и без употреба на дополнителни хемикалии.
  • SteamTech за дополнителен третман со пареа која ги намалува наборите, алергените и бактериите.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice