Како да ги натерате вашите пребирливи деца да јадат повеќе витамини - Gorenje
затвори
...

Како да ги натерате вашите пребирливи деца да јадат повеќе витамини

СЕМЕЈСТВО
18.4.2018

Децата можат да бидат фрустрирачки пребирливи јадачи. Тие можат да ги насетат спанаќот или крцкавиот морков на далечина од една милја што ќе ги тера да отрчаат да се скријат. Понекогаш едноставно мора да бидете малку подли и да ги подметнете здравите работи онаму каде што тие најмалку ќе ги очекуваат.

Замрзнат јогурт

Наместо сладолед, дајте им на децата нискокалоричен замрзнат јогурт, полн со калциум и со помалку калории. Додајте една лажичка трошки, или украсете го со исечено овошје.

Идеја за пребирливи јадачи: замрзнете стапче во детската чаша за јогурт со одреден вкус и послужете го во стил.

Спанаќ

Ако вашите деца мразат спанаќ, бидете креативни. Скријте го во нивните омилени јадења, како што се лазања или месо, или дури и ставете го во сендвич наместо зелена салата.

Идеја за пребирливи јадачи: Дали тие навистина ги мразат сите тие зелени работи? Обидете се со следното: испечете го во брауни. Никогаш нема да откријат дека има спанаќ во него! 

Леб од целозрнеста пченица

Децата ќе добијат железо, магнезиум, цинк, како и влакна. Кога купувате леб, прво проверете ја етикетата - брашното од цело зрно пченица треба да биде наведено како прва состојка. Еден начин да ги натерате децата да јадат леб од целозрнеста пченица наместо бел е да го послужите со топено сирење.

Идеја за пребирливи јадачи: користете ги кујнските модли за да направите мали сендвичи со забавни форми. Децата ќе бидат возбудени дека јадат сендвич во облик на некое животно и нема да забележат дека лебот е со потемна боја. Или измешајте неколку капки природна боја во крем-сирењето, додадете ѕвезди направени од овошје и шарени трошки и еве, тост во вид на еднорог.

Домати

Доматите содржат многу витамин Ц и голема количина на влакна. Ако вашите деца не ги јадат свежи, исечени на поголеми или на помали парчиња, обидете се малку да ги потпечете со малку маслиново масло.

Идеја за пребирливи јадачи: Ситните со големина на плод од грозје домати се навистина слатки. Со малку креативна презентација, вашите деца нема да можат да им одолеат. Трансформирајте ги во автомобил со тркала од домат или во декорација во вид на бубамара врз вафлите со зеленчук.

Запознајте ја линијата на мали апарати за домаќинство - Chef's collection

Chef's Collection е линија од висококвалитетни, издржливи мали апарати за домаќинство. Секој од нив е тестиран во професионалната кујна на готвачот Андреј Кухар, кој е повторно победник на Michelin-star.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice