Божиќниот дух доаѓа за сите оние кои се подготвуваат за Божиќ - Gorenje
затвори
...

Божиќниот дух доаѓа за сите оние кои се подготвуваат за Божиќ

СЕМЕЈСТВО
16.12.2020

Секогаш е добра идеја однапред да испланирате каде и како ќе ги поминете празниците. Тоа ќе ви заштеди многу енергија и непотребни нервози. Еве неколку совети за тоа како да го подготвите вашиот дом за празниците, така што празничниот дух ќе дојде дури и пред Божиќ.

Најчеста причина зошто пред Божиќното чистење на домот има атмосфера на брзање и нервоза е долгото одложување пред да се премине во акција. Затоа, вреди да се смисли план однапред што ќе го олесни целиот процес и ќе се осигура дека ниту еден од овие чекори (и агли) не е заборавен. Бидејќи празниците ги зближуваат луѓето, правилно е сите да бидат вклучени во празничното чистење.

Празнично чистење: направете простор

Иако може да се установи дека првата фаза на чистење може да потрае најмногу време, тоа ќе ви овозможи да се ослободите од непотребните работи и да заштедите простор. Отстранете ги сите предмети што го прават вашиот дом да изгледа како визуелен хаос.

Не заборавајте да ги исчистите плакарите, облеката, оставата, чајната кујна - сигурно има предмети што на вашето семејство повеќе нема да им требаат - и со тоа да оставите простор за нови работи.

Откако ќе ја завршите оваа задача, продолжете со симнување на завесите и чистење на мебелот и теписите. На овој начин ќе отстраните поголем дел од прашината и вашиот дом ќе добие простор и свежина. Следниот чекор е да се измијат прозорците и подовите и да се отстрани нечистотијата од ѕидовите или украсите. Потоа можете да ставите некои радосни новогодишни украси и да уживате во нив. Вашите деца можат да ви помогнат во сите овие задачи - чистење и уредување, им треба само вистинска мотивација (помош: слатки).

Помошта е секогаш добредојдена. Во овој случај, може да биде во форма на правосмукалка од Gorenje. Може да се потпрете на безвременскиот класичен модел со голема моќ за вшмукување или да пробате нов безжичен модел што ќе ви даде исклучителна флексибилност. Можете исто така да одберете чистачи на пареа кои можат да се користат во секое време и каде било бидејќи не е потребна дестилирана вода; може и обична вода од чешма. Самата пареа, без хемикалии што инаку би се користеле во домаќинството, може да помогне да се отстрани целата нечистотија. И тоа не е сè: пареата исто така ќе ги елиминира грините, бактериите и другите алергени, без да ги оштети површините што ги чистите.

Магијата што се случува во кујната

За да уживате во подготвувањето и конзумирањето празнична храна, кујната мора да биде во совршена состојба. Како и во другите простории, чистењето започнува со редење на содржината на полиците и во шкафот. Потоа избришете ги со раствор од вода и детергент за миење садови. Вашата машина за миење садови може да работи прекувремено еден или два денa за да ги измие сите чинии, чаши, сребрени садови, прибор за јадење и слично.

Следниот чекор e темелно чистење на фрижидерот, рерната и микробрановата печка. Ако не сте љубител на широко распространетите средства со хемикалии, можете да пробате некои од испробаните и докажаните производи за чистење на домот. Водата со оцет едноставно ги отстранува сите маснотии и стврднати дамки што се формираат за време на готвењето. Извадете ја изгорената нечистотија на дното на вашата рерна со сода бикарбона. Сода бикарбона е добра и за чистење на фрижидерот.

Откако ќе ги извадите намирниците и ќе го одмрзнете фрижидерот, избришете ги трошките и дамките од храната, а потоа посипете го прашокот преку исушените наслаги. Откако ќе го отстраните овој вид нечистотија, избришете ја внатрешноста на фрижидерот со сунѓер натопен во детергент за миење садови и пребришете го со сува крпа.

Ако немате фрижидер со јонизатор за да апсорбира непријатни мириси, добра идеја е да ставите чинија со мала количина сода бикарбона во фрижидер.

Следниот чекор е чистење на надворешните површини на мебелот, работните површини во кујната, плочките и просторот околу мијалникот. За предните рачки и рачките на висечките плакари, каде што често се собираат нечистотии и маснотии, можете да користите течен детергент за миење садови што нема да ја оштети нивната структура. За да избегнете гребење на ламинирани или лакирани премази, користете ја меката страна на сунѓерот или памучна крпа. Чистењето на мијалници и славини бара слично ниво на претпазливост. Видливи траги од бигор што се појавуваат на површината може да се исчистат со млака вода измешана со средство за чистење. Во случај ако акумулираниот бигор е тешко да се отстрани, користете газа натопена во оцет и оставете ја на валканите делови еден час или два - ова ќе ви помогне да ги отстраните наслагите.

Божиќното чистење е дефинитивно задача која одзема многу време - сакале или не. Сепак, се исплати да се реши ова порано, пред да биде предоцна, за да се осигуриме дека сме добро расположени дома пред Божиќ.

Мирисот на свежо печени слатки

Се разбира, не треба да недостасуваат заеднички подготвени домашни десерти за време на празниците. Подготвување вкусно топло чоколадо, топли напитоци со Божиќни зачини, печени колачиња за Дедо Мраз и подготвување други празнични десерти кои ќе ги израдуваат сите. Домашно подготвените задоволства, исто така, можат да бидат совршен празничен подарок.

Изгледајте убаво и чувствувајте се уште поубаво

Последниот дел од подготовките за дочек на Божиќ е да уживате во него. Но, за да го направите тоа, треба да се чувствувате посебно. Облеката е важен дел од сè. По чистењето, смукањето, перењето и сушењето алишта, пеглањето и редењето, време е да ја облечете омилената или најдобрата облека за да изгледате најдобро. Радоста поради тоа ќе дојде сама по себе.

Дури и некои несреќни дамки не можат да го расипат Божиќниот дух, особено ако имате WaveActive машина за перење од Gorenje. Овие машини за перење користат единствена IonTech технологија за справување и со најтврдокорните дамки со најнежниот пристап. Користењето на моќта на процесот на природна јонизација ќе овозможи најдобри резултати во перењето без високи температури, дополнителни хемикалии, омекнувачи или други надразнувачи, со што се спречува таложење на бигор, што го продолжува животниот век на машината. На овој начин ќе можете да го посветите своето време на други поважни работи во животот.

Уживајте во празниците.

 

WaveActive машините за перење од Gorenje се направени за да се стави крај на валканата работа на ефективен, лесен и еколошки начин.

WaveActive машините за перење користат напредни технологии за супериорни резултати на перење:

  • Уникатно дизајнираниот барабан во комбинација со брановидните 3D ребра ја омекнуваат ткаенината и овозможуваат најнежно перење. 
  • IonTech ја користи моќта на природниот процес на јонизација, што овозможува оптимални резултати во перењето, без висока температура и без употреба на дополнителни хемикалии. 
  • SteamTech за дополнителен третман со пареа која ги намалува наборите, алергените и бактериите.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice
Месечни акции и промоции
Месечни акции и промоции