4 едноставни идеи за малите готвачи - Gorenje
затвори
...

4 едноставни идеи за малите готвачи

СЕМЕЈСТВО
18.10.2018

Готвењето со деца може да биде забавна активност која дополнително ќе ве поврзе со нив. Тие сакаат да им помагаат на возрасните и многу се горди на сопствените креации, па бидете подговени да ги опсипете со пофалби. И не заборавајте да им прогледате низ прсти што ќе ја остават кујната неуредна.

Колачи. Ништо не создава позитивна атмосфера како печењето колачи. Замолете го вашиот мал готвач да ви помогне да го помешате брашното, да додадете шеќер или други состојки или во месењето на тестото. Потоа, дозволете им да го изберат обликот на модлите за правење колачиња: срца, ѕвезди или диносауруси? Тежок избор!

Пица. Децата сакаат пица. Започнете со составувањето на листата за купување на потребните состојки и заедно појдете да пазарувате. Дома, пуштете ги децата да го замесат тестото и да го полеат со сос од домати и сирење. Вашите мали готвачи ќе се гордеат кога резултатот од нивната работа ќе се послужи во средината на трпезариската маса.

Смути. Ако вашите деца имаат тешкотии да станат од креветот наутро, а сакаат да помагаат во кујната, подготовката на смути може да биде вистинската работа. Ставете ги сите состојки на работната површина во кујната. Потоа, оставете ги децата да ги стават состојките во блендер и да ги блендираат додека не се изедначат. Тие ќе бидат будни за кратко време!

Марула и други состојки за салата. Иако можеби повеќе сакаат да преминат на сладоледот отколку да ја вкусат салатата, многу деца сакаат да го мијат зеленчукот. Поттикнете ги да ви помогнат да ги искинете листовите од зелената салата на помали парчиња и да ги измиете. За најхрабрите, дајте им ги кујнските ножеви и научете ги како да ги сечкаат овие вкусни зеленчуци.

Лична фабрика за совршен вкус: вградни рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

 

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice
Месечни акции и промоции
Месечни акции и промоции