3 активности со мраз за деца - Gorenje
затвори
...

3 активности со мраз за деца

СЕМЕЈСТВО
28.5.2017

Активностите со мраз се совршен начин да ги држите вашите деца релаксирани и да им овозможите забава во жешките летни месеци. Еве три едноставни активности што ќе ги обожаваат. И најдобриот дел: сè што ви треба за нив е веќе во вашата кујна!

1. Градби од мраз. Подгответе поголемо количество коцки за мраз во различни форми. Потурете тенок слој од сол на плехот за печење и замолете ги вашите деца да го постават првиот слој од нивната градба од мраз. Откако ќе го постават, потурете малку сол над првиот слој, а потоа веднаш додадете го вториот слој и така повторувајте колку што е потребно. Ако слоевите не можат да се залепат, ставајте ја скулптурата во замрзнувачот неколку минути по секој слој.

2. Боење на мразот. Истурете два сантиметри вода во пластичен сад и замрзнете го. Откако ќе се замрзне, ставете го ледениот дел на послужавник и бојадисувајте го со децата со водени бои. Тие ќе гледаат заинтересирано како се мешаат боите додека мразот се топи.

3. Лов на диносауруси. Замрзнете некои мали играчки (диносаурусите навистина одговараат за оваа игра) во поголем пластичен сад. Можете да го направите тоа во слоеви, така што играчките се рамномерно распоредени во блокот од мраз. Земете малку сол, алати и топла вода и оставете ги децата да си ги откопуваат играчките.

Без мраз, без проблеми: нема веќе „нафаќање мраз“ со NoFrost комбинираните фрижидери

За уште поедноставно замрзнување на храната, пробајте ги комбинираните NoFrost фрижидери од Gorenje. NoFrost технологијата  не само што ја спречува акумулацијата на мраз врз храната и таложењето на мраз на ѕидовите од внатрешноста на замрзнувачот, туку исто така ја задржува храната во истата форма во која сте ја складирале.

Ова го олеснува наоѓањето на производот што го барате, и ѝ овозможува на храната да ги задржи својот квалитет, бојата и аромата додека целосно го користи достапниот простор. Комбинацијата на интензивна циркулација на воздухот и екстракцијата на влажност, исто така, ви заштедува проблеми ако некогаш е потребно одмрзнување и чистење на мразот.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice
Месечни акции и промоции
Месечни акции и промоции