Закуска од чудовишни браунис-колачиња - Gorenje
затвори
...

Закуска од чудовишни браунис-колачиња

ХРАНА
11.10.2021

Trick or treat? Направете ја оваа Ноќ на вештерките уште повозбудлива со нашите чудовишни браунис-колачиња. Совршени за страшната забава или за споделување со семејството, овие забавни уживања се исто толку прекрасни колку што се и вкусни.

Состојки:

  • 150 гр путер
  • 300 гр шеќер
  • 3 јајца
  • 70 гр какао во прав
  • 1 лажиче екстракт од ванила
  • ½ лажиче сол
  • 120 гр брашно што само стасува
  • 200 гр темно чоколадо
  • Декорации во вид на чудовиштата за Ноќта на вештерките

Во мало тенџере растопете 150 гр путер и 150 гр шеќер и оставете го настрана. Матете 3 јајца и 150 гр шеќер три (3) минути. Полека истурете ги во стопениот путер и матете ја мешавината додека не се соедини. Додадете 70 гр какао во прав, 120 гр брашно што стасува и ½ лажичка сол. Истурете 1 лажичка екстракт од ванила и промешајте го сето тоа да се соедини. Истурете го тестото во плех за печење со димензии 18 х 24 см, обложен со пергамент-хартија. Префрлете го во загреана рерна и печете 25 минути на 175 ° C. Оставете ги браунис-колачињата да се оладат, а потоа исечете ги на квадрати. Потопете го секој залак од брауни-колачиња во стопеното темно чоколадо. Украсете ги со вашите омилени украси со тематика од Ноќта на вештерките.

Индукциска плоча која одговара со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex идукциските плочи од Gorenje секој пат даваат вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино поставени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice
Месечни акции и промоции
Месечни акции и промоции