Вкусен лосос со јаворов сируп - Gorenje
затвори
...

Вкусен лосос со јаворов сируп

ХРАНА
12.2.2020

Подготвен со минимум состојки и малку валкани садови, овој вкусен лосос е совршен оброк, особено кога е послужен со едноставна салата.

Состојки:

  • 300 гр филе со лосос
  • 60 мл јаворов сируп
  • 2 лажици рендан ѓумбир
  • 1 лажица сос од соја
  • 1 чешне лук

За да го подготвите преливот, во мал сад изматете го јаворовиот сируп со мелениот лук, ренданиот ѓумбир и сосот од соја. Филетите со лосос ставете ги во тава за печење. Истурете го преливот над филетите, премачкајте ги рамномерно со помош на четка и посолете. Печете 20 минути на 200 °C користејќи го горниот/долниот грејач.

Лична фабрика со совршен вкус: вградни рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice