Тестенини од ориз со грашок и рикота - Gorenje
затвори
...

Тестенини од ориз со грашок и рикота

ХРАНА
3.2.2020

Овие здрави тестенини се подготвуваат во едно тенџере ќе бидат подготвени за јадење за не повеќе од 15 минути.

Состојки:

  • 200 gr тестенини од ориз
  • 300 gr грашок (во конзерва)
  • 100 g шалот кромид
  • 250 g рикота
  • 40 g печени лешници (грубо сечкани)
  • 600 ml супа од зеленчук

Ситно исечкајте го кромидот, ставете малку маслиново масло во тенџере, загрејте го и испржете ги кромидот. Во садот додадете ги варениот грашок и супата од зеленчук. Испасирајте сè со помош на рачен блендер и оставете го да зоврие. Додадете ги тестенини од ориз во тенџерето и варете ги 8 минути. На крај, додадете рикота, добро промешајте и варете уште 3 минути. Гарнирајте со печени лешници и сервирајте.

Индукциска плоча која одговара со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex идукциските плочи од Gorenje секој пат даваат вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино поставени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice