Суфле од зеленчук - Gorenje
затвори
...

Суфле од зеленчук

ХРАНА
14.12.2018

Во ред, веќе е јануари, време е да се јаде нешто здраво. За да се изгради силен имунолошки систем и да се спасите од вирусите, храната што ја консумирате треба да содржи витамини и минерали. Пробајте го ова суфле од зеленчук, кој е одличен бранч или лесна вечера.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 3 тиквички
  • 1 морков
  • 2 домати
  • 500 ml млеко
  • 3 лажици брашно од бело пченица
  • 1 лажичка сол
  • 1 прстофат бибер
  • 120 gr рендано сирење

Одделени жолчки од белките. Изматете ги белките со малку топла вода. Тенко исечкајте го зеленчукот и покријте го со мешавина од изматено млеко и жолчки, брашно, сол и бибер. Нежно префрлете ги во изматените белки. Посипете ја смесата во замастена тава за печење и посипете го сирењето одозгора. Ако сте горд сопственик на комбинирана рерна на пареа од Gorenje, само вклучете ја автоматската програма за суфле од зеленчук. Ако имате стандардна рерна, загрејте ја на 150°C и вклучете го инфрацрвениот грејач за 50 минути.

Нежен извор на здравје и вкус: вградни рерни на пареа

Готвењето на пареа е еден од најздравите методи за готвење. Топлината многу побрзо се префрла на храната, па наместо да ја исуши храната, пареата ја задржува нејзината влажност, вкус и хранливост. Со готвењето на пареа се зачувуваат сите важни минерали и витамини, а храната го задржува својот целосен и интензивен вкус, текстурата и бојата. Покрај тоа, храната останува екстремно сочна и нежна.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice