Sous-vide лосос - Gorenje
затвори
...

Sous-vide лосос

ХРАНА
15.2.2018

Sous-vide е француска техника за готвење, при што храната се става во вакуумско кесе и се пече на ниски температури. Резултатот е сочна и нежна храна која останува полна со хранливи материи и вкус.

Состојки:

  • 150 g филе од лосос
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 прстофат сол
  • 1 прстофат бибер

Намачкајте го со масло го и зачинете го филето. Ставете ги сите состојки во вакумското кесе што е погодно за sous-vide готвење. Вакуумирајте го и убаво затворете го ќесето и ставете го во рерната.

Гответе го на пареа на 55-65°C од 30 до 40 минути, во зависност од температурата. Ако го готвите на пареа на 55°C, ќе потрае 40 минути, а ако го готвите на пареа на 65°C, тогаш ќе потрае 30 минути. По готвењето на пареа, отстранете го филето од кесето.

Оставете го да се испече до состојба на сувост од двете страни. Загрејте го садот на висока температура. Завртете го филето во тавата околу една минута или две, на секоја страна.

Совет: За уште посилен вкус, маринирајте го филето во фрижидерот до 24 часа, пред готвењето.

Нежен извор на здравје и вкус: вградни рерни на пареа

Комбинарната рерна на пареа од Gorenje нуди сѐ во едно: топлина, пареа и sous-vide метод на бавно готвење. Ако сакате вашата храна да биде мошне вкусна, полна со витамини, минерали и хранливи материи, со моќна фина текстура на врвот, ова е вистинската рерна за вас.

Можеби би сакале исто така да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice