Риба на скара за лесна летна вечера - Gorenje
затвори
...

Риба на скара за лесна летна вечера

ХРАНА
10.2.2017

Рибата на скара претставува совршена летна забава, таа е лесна, свежа и вкусна. Ова здраво јадење во медитерански стил е совршено за ниска масленост и како вечера со ниска калорична вредност или вечера која го подобрува вашето расположение на летниот одмор. Еве еден од нашите омилени рецепти, кој се готви брзо и претставува лесен оброк.

Состојки:

  • 2 пастрмки
  • 1 чешне лук
  • 1 китка магдонос
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 прстофат рузмарин
  • Сол, бибер

Исчистете ја рибата и исушете ја со хартиена крпа.

Намрсете ги рибата и жицата од рерната со масло. Премачкајте ја внатрешноста на рибата со сол и зачини. Печете со грил програма 23 минути на 210°C, свртете ја по 15 минути. Послужете ја со компири или зеленчук на скара или послужете ја со едноставна зелена салата за уште полесен оброк.

Лична фабрика за совршен вкус: вградни рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice