Пудинг со манго и ориз - Gorenje
затвори
...

Пудинг со манго и ориз

ХРАНА
18.4.2018

Без глутен, егзотичен и природно благ, овој вкусен десерт е исто така совршена закуска за деца кои имаат потреба од зголемување на енергијата.

Состојки:

  • 300 g сечкано манго
  • 5 супени лажици грчки јогурт
  • 5 супени лажици мед
  • 150 g ориз
  • 10 семки кардамон

Ставете ги оризот, мангото и семките кардамон во тенџере, покријте ги со 7 dl вода и варете 25 минути на средна температура. Непосредно пред да заврши готвењето, извадете ги семките кардамон. Додадете грчки јогурт и нежно промешајте. Префрлете го пудингот во чаши, прелијте со мед и сервирајте.

Ние правиме да биде поедноставно. Вие правите да биде совршено.

Готвењето како готвач може да биде едноставно. Сè што е потребно е креативна искра, бидејќи вашата плоча на плин од Gorenje, ќе се погрижи за сè друго. Со нејзината голема површина, со моќниот горилник со напредни функции, таа нуди поддршка за вашите најхрабри потфати во готвењето.

Заблескајте со вашата креативност и изненадете ги вашите најблиски со совршените јадења за кои само сонувале.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice