Пролетна салата - Gorenje
затвори
...

Пролетна салата

ХРАНА
15.2.2018

Овoj едноставeн гарнир претставува „Пролет во чинијата“ и може да стане славна салата за многу различни пригоди или за какво било пролетно дружење. Свежо, вкусно и пред сѐ - убаво на око.

Состојки:

  • 300 g млада зелена салата и цветови за јадење (темјанушки, диви рози и љубичици)
  • 100 g лисја од млад спанаќ
  • 1 тврдо варено јајце
  • 80 g пекорино сирење
  • 100 g  шери домати

Дресинг за салата:

  • 3 супени лажици маслиново масло
  • 2 супени лажици оцет балсамико
  • Сол и црн бибер

Измешајте ги младата марула, лисјата од спанаќ и цвеќињата што можат да се јадат во садот и потурете го дресингот за салатата врз неа. Ставете ја салатата на една голема чинија и наполнете ја со преполовени шери домати, исечено јајце и рендано пекорино сирење.

Чувари на витамини: Комбинирани фрижидери IonGeneration

Иако не се користат за готвење, фрижидерите од Gorenje се центар на секоја кујна. Тие имаат задача со едноставна мисија - да бидете сигурни дека вашата омилена храна ви е секогаш достапна. Но фрижидерите од Gorenje може да направат многу повеќе. Тие се опремени со современа паметна технологија која имитира услови слични на оние кои се среќаваат во природата, што ја одржува храната свежа, вкусна и полна со витални хранливи материи на подолго време.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice