Празнични стапчиња од колач со ѓумбир - Gorenje
затвори
...

Празнични стапчиња од колач со ѓумбир

ХРАНА
7.12.2020

Нема нешто што повеќе ги симболизира Божиќ и новогодишните празници од колачиња со ѓумбир. Полни со вкусни зачини и прелиени со украсни празнични декорации, овие едноставни стапчиња од колач со ѓумбир се совршен десерт што можете да го подготвите заедно со вашите деца.

Состојки:

  • 80 gr путер
  • 100 gr мед
  • 60 gr кафеав шеќер
  • ½ лажички кардамон (ароматичен зачин)
  • ½ лажички морско оревче
  • 1 ½ лажичка ѓумбир
  • ¼ лажички каранфилче
  • 200 gr брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • Украси од шеќер

Во сад ги додадете путерот, медот, шеќерот и зачините и промешајте ја смесата. Кога смесата ќе се измеша, додадете брашно и прашок за печиво и продолжете да мешате со шпатула, па потоа месете со рацете. Бидете внимателни да не го месите тестото премногу. Посипете брашно на работната плоча и исукајте го тестото во форма на правоаголник со дебелина од 5 mm. Исечете го тестото на линии со ширина од 1 cm, префрлете го во плех и печете 12-15 минути на 170°С. Украсете со шеќерна глазура и декорации од шеќер.

Лична фабрика со совршен вкус: вградни рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice