Пене макарони арабиата со модар патлиџан - Gorenje
затвори
...

Пене макарони арабиата со модар патлиџан

ХРАНА
19.2.2018

Оваа зачинета тестенина е совршен избор кога сте притиснати со времето, но сепак сакате да јадете нешто здраво и вкусно.

Состојки:

  • 300 g пене макарони
  • 2 модри патлиџани
  • 400 ml сечкани домати
  • 3 чешниња лук
  • 2 чили пиперки

Исечете ги модрите патлиџани и бланширајте ги во врела вода 5 минути. Бланширањето ќе ги омекне модрите патлиџани, правејќи ги помеки. Гответе ги пене маконите според упатствата на пакувањето. Исечете ги чили пиперките на тенки парчиња, отфрлете ги семињата за помалку да лутат. Излупете ги и ситно исечкајте ги чешнињата лук. Загрејте ја тавата, додадете 2 лажици маслиново масло. Пржете ги модрите патлиџани и лукот, додадете сол и бибер. Додадете чили пиперки и сечкани домати. Конечно додадете ги варените пене макарони, промешајте и пржете 5 минути.

Заблескајте со вашата креативност

Готвењето како професионален готвач може да биде едноставно. Сè што е потребно е креативна искра, бидејќи вашата плоча на плин од Gorenje, ќе се погрижи за сè друго. Со нејзината голема површина, со моќниот горилник со напредни функции, таа нуди поддршка за вашите најхрабри потфати во готвењето.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice