Печени компири - Gorenje
затвори
...

Печени компири

ХРАНА
1.7.2019

Вкусни и едноставни крцкави компири! Совршени како гарнир или како главно јадење придружено со чинија салата за љубителите на компири.

Состојки:

  • 180 гр излупени компири
  • 3 лажици растително масло
  • 1 прстофат сол
  • 1 китка магдонос

Излупете ги и исечете ги компирите во вид на клинови. Подмачкајте ги компирите и садот за печење. Печете ги компирите на 190 ° C, 30 минути (со вентилатор), уште 13 минути на 200 ° C, а последните неколку минути вклучете ја рерната на грил.

За време на печењето, поткренете ги компирите еднаш со шпатула.Зачинете по вкус со сол и магдонос. Уживајте.

Лична фабрика со совршен вкус: вградени рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice