Печена закуска од наут - Gorenje
затвори
...

Печена закуска од наут

ХРАНА
18.12.2017

Одлична, заситувачка и во исто време здрава закуска! Едноставно подгответе ја здравата закуска од наут која е полна со влакна, цинк, фолна киселина и протеини. Може да ги користите сите зачини што ги сакате. Можностите се бесконечни.

Состојки:

  • 400 g наут (варен и исушен / од конзерва веќе варен)
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1/2 лажиче чили во прав или ½ лажиче лук во прав или 1/2 лажиче кари во прав

Загрејте ја рерната на 180°C. Измешајте ги наутот, маслиновото масло и зачините и ставете ја смесата на садот за печење обложен со хартија за печење. Печете 40 минути. На секои 10 минути извадете го садот и добро протресете го пред да го вратите во рерната. Сите рерни се различни, па внимавајте да не загори. Закуската ќе биде златно-кафена и крцкава во внатрешноста, а не влажна.

Ние правиме да биде поедноставно. Вие правите да биде совршено.

Подготвени ли сте да внесете некои вкусни моменти во вашата кујна? Со новите HomeMade шпорети од Gorenje, готвењето станува неодоливо едноставно. Подгответе ја својата омилена храна, исто како во традиционалната фурна на дрва или импресионирајте го вашето семејство со голем број вкусни кулинарски доживувања. Проверете ги нашите паметни и практични решенија, на кои можете да се потпрете и само да додадете магичен допир за вкусно приготвена храна.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice