Овесна каша со боровинки - Gorenje
затвори
...

Овесна каша со боровинки

ХРАНА
12.1.2021

Времето повеќе нема да биде изговор за нездрав појадок наутро. За подготвувањето на оваа вкусна овесна каша која се остава да кисне преку ноќ ќе ви бидат потребни само 5 минути навечер и наутро ќе биде подготвена за појадок. Овој рецепт е исто така одлично решение за ужинка во движење.

Состојки:

 • 80 gr овесни снегулки
 • 180 ml бадемово млеко
 • 2 лажици јаворов сируп
 • 1 лажиче екстракт од ванила
 • 2 лажички кора од лимон
 • 2 лажички чиа семе
 • 2 лажици џем од боровинки
 • 120 gr јогурт од соја
 • 50 gr свежи боровинки

 

Прелијте го овесот со бадемовото млеко. Додадете јаворов сируп, ванила и кора од лимон и промешајте. Ставете чиа семе одозгора, прелијте со јогурт од соја и потоа додадете боровинки. Оставете го во фрижидер преку ноќ и следното утро уживајте во здрав појадок.

GardenFresh комбинирани фрижидери. Вистинскиот за тебе.

Изборот на нов фрижидер е голем чекор. Потребен ви е вистинскиот, кој долго време ќе ја одржи храната свежа и ќе се прилагоди на сите ваши потреби. Со напредните функции кои ќе осигурат свежина и кои ги следат вашите потреби, GardenFresh е вистинскиот избор.

 • AdaptTech - ја прилагодува температурата според вашите навики и ја продолжува свежината на храната
 • IonAir со MultiFlow 360° - јонизиран воздух кој ги отстранува несаканите мириси и ја одржува храната во совршена состојба
 • Convert FreshZone - оваа корисна фиока лесно се трансформира од фиока за риба и месо во фиока за овошје и зеленчук, така што овошјето и зеленчукот остануваат свежи.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice