Омлет со сланина - Gorenje
затвори
...

Омлет со сланина

ХРАНА
20.3.2019

Никогаш не било поедноставно да се направи омлет. Со класичните состојки за подготовка, како што се сланината и кашкавалот, овој оброк кој се подготвува во само еден сад и се пече во рерна ќе го разбуди вашето сетило за вкус уште во раните утрински часови, но одличен е и за доцен појадок или за брзо подготвена вечера. Ви препорачуваме да го послужите со салата како додаток.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 прстофат сол
  • 1 прстофат бибер
  • 3 парчиња пушена сланина
  • 20 gr рендан кашкавал

Изматете ги јајцата и зачинете ги со сол и бибер. Исечете ја сланината на мали парчиња и додадете ги јајцата. Додадете рендан кашкавал. Додадете ги изматените јајца во тава за печење.

Ако сте горд сопственик на комбинирана рерна на пареа од Gorenje, само вклучете ја автоматската програма за омлет или вклучете ја програмата за пареа 15 минути на 100°C. Ако имате стандардна рерна, загрејте ја на 200°C и печете 20 минути или додека не се надуе и зарумени омлетот. Послужете, уживајте и заблагодарете ни се подоцна.

Нежен извор на здравје и вкус: вградни рерни на пареа

Готвењето на пареа е еден од најздравите методи за готвење. Топлината многу побрзо се префрла на храната, па наместо да ја исуши храната, пареата ја задржува нејзината влажност, вкус и хранливост. Со готвењето на пареа се зачувуваат сите важни минерали и витамини, а храната го задржува својот целосен и интензивен вкус, текстурата и бојата. Покрај тоа, храната останува екстремно сочна и нежна.

Можеби би сакале исто така да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice