Мали пити од јаболка и карамел во форма на ружа - Gorenje
затвори
...

Мали пити од јаболка и карамел во форма на ружа

ХРАНА
23.12.2019

Совршен избор на десерт кога сакате да оставите добар впечаток. И, не мора никому да му кажувате колку едноставно можат да се направат овие мали пити. Вашата тајна е безбедна со нас.

Состојки:

  • 300 g брашно
  • 200 g путер
  • 100 g шеќер
  • 8 јаболка
  • 200 ml сируп од карамела
  • Лажиче цимет

Додадете брашно, путер и шеќер во процесор за храна и темелно измешајте. Оформете го тестото во топка, покријте го со најлонска фолија и оставете го ладилник еден час. Додека тестото се одмара, исечете ги јаболката на тенки парчиња, ставете ги во сад и истурете врела вода врз нив за да ги омекнат. Оставете ги во вода 5 минути и потоа исцедете ги.

Расукајте го тестото и ставете го во садот за печење пита. Избоцкајте го долниот дел од садот со виљушка и печете на 175 °C за 20 минути. Извадете го садот од рерната и распоредете малку карамела на дното на малите пити. Сега доаѓа забавниот дел: ставете ги парчињата јаболко во питите за да ги обликувате во форма на ружа. Покријте со преостанатата карамела, посипете со цимет и печете уште 25 минути на 175 °C.

Лична фабрика со совршен вкус: вградени рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice