Крем супа од тиквички и кокосово млеко - Gorenje
затвори
...

Крем супа од тиквички и кокосово млеко

ХРАНА
27.6.2017

Оваа супа се служи додека е топла, но исто така, во топлите денови, можете да уживате во неа кога е разладена.

Состојки:

  • 3 тиквички
  • 3 чаши супа од зеленчук
  • 1/3 чаша кокосово млеко
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица свежи листови од нане
  • Маслиново масло, сол, бибер

Ситно исечкајте ги чешнињата лук и изрендајте ги тиквичките. Загрејте го маслиновото масло во голем сад, на средна температура, додадете ги ренданите тиквички и сечканото свежо нане. Гответе 4 или 5 минути, додека тиквичките не почнат да омекнуваат. Зачинете ги со сол и со свежо мелен црн бибер. Додадете 3 чаши супа од зеленчук, нека почне да врие, а потоа намалете ја температурата на средно ниска и нека се готви 10 минути.

Тргнете ја супата од ринглата и оставете да се излади околу 10 минути. Измиксирајте ја супата со рачен блендер, сѐ додека супата не ја добие својата мазна текстура. Промешајте со 1/3 чаша кокосово млеко, загрејте ја и зачинете по вкус, со сол и црн бибер.

Ние правиме да биде поедноставно. Вие правите да биде совршено.

Готвењето како готвач може да биде едноставно. Сè што е потребно е креативна искра, бидејќи вашата плоча на плин од Gorenje, ќе се погрижи за сè друго. Со нејзината голема површина, со моќниот горилник со напредни функции, таа нуди поддршка за вашите најхрабри потфати во готвењето.

Заблескајте со вашата креативност и изненадете ги вашите најблиски со совршените јадења за кои само сонувале.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice