Крем карамел - Gorenje
затвори
...

Крем карамел

ХРАНА
15.2.2018

Еден миг на усните, засекогаш во вашето сеќавање. Овој десерт ќе ве одведе во врвната школа на готвачи.

Состојки:

  • 300 ml млеко
  • 200 ml павлака за готвење
  • 4 жолчки од јајце
  • 110 g шеќер
  • 40 g нишесте

Зачини:

  • 1 стапче од цимет
  • 0,5 рендана кора од лимон
  • 0,5 рендана кора од портокал
  • 1 стебленце ванила

Поделете го стебленцето од ванила по должина и користете го врвот на ножот за да го извадите семето. Ситно изрендајте ја кората од лимон и кората од една половина портокал.

Соединете го млекото со павлаката за готвење.

Ставете ја смесата во тава за сос и додадете ги стебленцето од ванила, извадените семиња, стапчето од цимет и кората од лимон и од портокал.

Загрејте ги состојките во тавчето на плочата за готвење. Кога мешавината ќе почне да врие, намалете ја температурата и оставете да врие уште пет минути. Тргнете ја тавата од ринглата, измешајте ја смесата и оставете да се олади сѐ додека не стане млако.

Одделете ги белките и жолчките од јајцата. Измешајте ги жолчките од јајцата со шеќер и матите ги околу пет минути. Додадете нишесте на пенестата мешавина и добро изматете. Потоа, полека додавајте го млекото и  мешавината со павлаката за готвење додека постојано мешате.

Истурете ја мешавината во керамички или стаклени тркалезни мали садови и покријте ги со алуминиумска фолија. Ставете ги овие садови во рерната. Печете го кремот во вашата комбинирана рерна на пареа користејќи ја само пареата на 100°C околу 40-50 минути.

И еве го направивте! Десерт како од ресторан во удобноста на вашиот дом.

Нежен извор на здравје и вкус: вградни рерни на пареа

Комбинираната рерна на пареа од Gorenje нуди сѐ во едно: топлина, пареа и sous-vide метод на бавно готвење. Ако сакате вашата храна да биде мошне вкусна, полна со витамини, минерали и хранливи материи, со моќна фина текстура на врвот, ова е вистинската рерна за вас.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice