Крцкава чинија со киноа - Gorenje
затвори
...

Крцкава чинија со киноа

ХРАНА
19.12.2019

Крцкав зеленчук, киноа и кремаст сос со таан - оваа салата е совршен ручек.

Состојки:

  • 170 гр. киноа
  • 150 гр. моркови
  • 150 гр. црвена зелка
  • 200 гр. краставици
  • 4 кафени лажички сок од лимон
  • 2 кафени лажички таан
  • 3 кафени лажички соја сос

Додадете киноа во врела вода и варете според насоките на пакувањето. Како што се готви киноата, подгответе го зеленчукот: краставиците исечете ги на тенки парчиња и на четвртини, исечете ги морковите и исечете ја црвената зелка. Измешајте ги сосот од соја, сокот од лимон и таанот и посипете со сосот преку зеленчукот. Додадете ја малку изладената варена квиноа и повторно измешајте темелно.

Индукциски плочи за готвење во согласност со вашиот стил на готвење

Без разлика дали подготвувате оброк за себе или готвите за целото семејство, OmniFlex индукциската плоча од Gorenje секој пат овозможува вистинско искуство во готвењето. Со огромен број на фино подесени карактеристики кои ја поедноставуваат вашата интеракција со плочата за готвење, подготвувањето оброци никогаш не било поедноставно, поинтуитивно или полесно.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice