Киш со кора од сладок компир - Gorenje
затвори
...

Киш со кора од сладок компир

ХРАНА
2.8.2021

Вкусен рецепт за совршено летно јадење што може да се јаде топло или ладно. Направен со сезонски состојки за оригинален вкус, овој рецепт е лесен за правење, а најдобро е да се сервира со салата од домати.

Состојки:

 • 2 слатки компира
 • 1 супена лажица маслиново масло
 • 1 лажиче сол
 • ½ лажиче бибер
 • 1 праз
 • 1 млад кромид
 • 1 супена лажица путер
 • 50 гр беби спанаќ
 • 3 јајца
 • 150 ml крем за готвење
 • ¼ лажичка сол
 • 1 лажиче сушен босилок
 • 60 гр рендано козјо сирење

Тенко исечете 2 слатки компира. Додадете 1 лажица маслиново масло, 1 лажиче сол, ½ лажиче бибер и добро измешајте. Подмачкајте ја тавата за пита со дијаметар 24 см и покријте ја со парчиња од сладок компир што се преклопуваат. Ставете ја тавата во рерна и печете на 200°C во времетраење од 20 минути. Тенко исечете 1 праз и 1 млад кромид. Се топи 1 лажица масло во голема тава. Пропржете ги празот и младиот кромид 5 минути. Додадете 50 гр спанаќ и пржете уште 2 минути. Во посебен сад додадете 3 јајца. Истурете 150 ml крем за готвење, додадете ¼ лажиче сол, 1 лажиче сушен босилок и изматете. Додадете го испржениот зеленчук во вашата мешавина од јајца и промешајте. Турете од малку оладената кора од слаткиот компир и размешајте ја рамномерно. Полејте го кишот со 60 гр рендано козјо сирење. Печете 20 минути на 180°C, оладете малку и послужете.

Ние ќе готвиме. Вие уживајте.

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice