Фритата со печурки и сланина - Gorenje
затвори
...

Фритата со печурки и сланина

ХРАНА
21.3.2018

Печурки, сланина и сирење? Зошто да не ни се допадне? Оваа фритата е вистинскиот избор за неделен ручек или лесна вечера за викенд.

Состојки:

  • 8 јајца
  • 300 g печурки
  • 100 g сирење
  • 50 g сланина
  • ½ китка магдонос

Лесно изматете ги јајцата. Грубо исечкајте ги сите печурки и магдоносот. Завиткајте ги лентите сланина и исечкајте ги на резени. Испржете ја сланината во тавче 2 минути, а потоа истурете ги изматените јајца над неа. Додадете печурки и сирење и гответе 15 минути на средна температура. Превртете ја фритатата и гответе ја уште 4 минути од другата страна. Украсете со сечкан магдонос.

Ние правиме да биде поедноставно. Вие правите да биде совршено.

Готвењето како готвач може да биде едноставно. Сè што е потребно е креативна искра, бидејќи вашата плоча на плин од Gorenje, ќе се погрижи за сè друго. Со нејзината голема површина, со моќниот горилник со напредни функции, таа нуди поддршка за вашите најхрабри потфати во готвењето.

Заблескајте со вашата креативност и изненадете ги вашите најблиски со совршените јадења за кои само сонувале.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice