Чоколадна торта со остаток од ориз - Gorenje
затвори
...

Чоколадна торта со остаток од ориз

ХРАНА
3.10.2020

Претворете го остатокот од оризот во вкусна чоколадна торта. Колачот може да го чувате во фрижидер до 3 дена, но сигурни сме дека ќе го изедете многу брзо.

Состојки:

  • 200 gr остаток од варен од ориз
  • 200 gr шеќер
  • 5 јајца
  • 40 gr какао
  • 2 лажички ванила
  • 160 gr мелени бадеми
  • 1 лажиче прашок за печиво

Прелив:

  • 200 gr ганаш од чоколадо
  • 50 gr свежи јагоди

Додадете ги варениот ориз и шеќерот во процесор за храна. Префрлете сѐ во сад, додадете 5 јајца и добро измешајте. Додадете 40 gr какао и 1 лажиче прашок за печиво, потоа додадете 2 лажички ванила и 160 gr мелени бадеми. Мешајте додека смесата не се соедини и истурете во калап за торта. Печете 40-50 минути на 180°C и одозгора декорирајте со ганаш од чоколадо и јагоди.

Лична фабрика со совршен вкус: вградени рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice