Божиќни колачи во форма на новогодишна елка - Gorenje
затвори
...

Божиќни колачи во форма на новогодишна елка

ХРАНА
14.12.2020

Овие навистина слатки колачиња не само што лесно се подготвуваат, туку се и исклучително убав домашен подарок што можете да го подготвите заедно со вашите најмали.

Состојки:

Колачиња:

  • 150 gr темно чоколадо (80% какао)
  • 150 gr путер
  • 3 јајца
  • 120 gr шеќер
  • сок од 1 портокал
  • 100 gr брашно
  • 1 пакетче прашок за печиво

За декорација:

  • шеќерни ѕвезди
  • чоколадни стапчиња

Во тава растопете ги чоколадото и путерот. Во сад со средна големина изматете ги јајцата и додадете ги шеќерот и сокот од портокал. Ако сакате, можете да додадете цимет, каранфилче и морско оревче. Почекајте да се излади растопеното чоколадо и потоа додадете го во смесата со јајца. Мешајте сè додека не добиете мазна смеса.

Кога сите влажни состојки се целосно измешани, додадете го брашното и мешајте повторно додека не добиете конзистентна текстура. Истурете ја смесата во подмачкан сад за печење и печете 20 до 30 минути на 180°С. Исечете колачиња во форма на триаголник и украсете.

Лична фабрика со совршен вкус: вградни рерни

HomeMade oблик. Карактеристичната заоблена форма е една од најголемите предности на рерните од Gorenje. Инспирирани од традиционалните фурни на дрва, таа овозможува топлиот воздух да се движи слободно. Бидејќи храната е рамномерно загреана и од сите страни, секогаш е совршено приготвена: крцкава однадвор и сочна во внатрешноста.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice