Не дозволувајте летните дамки да ви го уништат денот или облеката - Gorenje
затвори
...

Не дозволувајте летните дамки да ви го уништат денот или облеката

ДОМАШНИ ОБВРСКИ
11.8.2020

Летните дамки можат да бидат многу тешки за отстранување и тврдокорни. Затоа, побаравме најдобри совети од нашите експерти за начинот на третирање на некои од најлошите дамки.

1. Кечап
Дали уживањето во вашиот хот дог било прекинато поради дамка од кечап што го нашла своето место на вашиот бел фустан или панталони? Не паничите и не противете ѝ се на вашата прва реакција. Наместо веднаш да ја триете дамката, земете лажица или нож и обидете се прво да го отстраните вишокот кечап од облеката. По отстранување на што поголем дел од дамката, нежно третирајте ја дамката со сапун или со мешавина од сол и вода, а потоа исперете ја во машината за перење.


2. Пот
Дамките од пот може да бидат непријатни и можат брзо да ви ја уништат новата облека. Како да ги отстраните?

Пред перење во машината за перење, втријте течен детергент темелно во дамката. Белилото може да помогне и во отстранување на непријатната жолта дамка, особено од бели кошули и постелнина.

3. Вино
Потопете ја облеката во ладна вода минимум 30 минути. После тоа, нанесете го отстранувачот за дамки и исперете ја облеката во машината за перење на вообичаениот циклус на перење.

4. Крема за сончање
Кремите за сончање може да остават навистина тврдокорни дамки, но не користење на крема за сончање во текот на летото исто така не е опција. Ако кремата за сончање заврши на вашата облека, најважно е да не се изложувате на сонце. Ако е можно, нежно третирајте ја дамката со сапун или со отстранувач на дамки што е можно поскоро, а потоа исперете ги на вообичаен начин.

5. Трева
Секоја мајка го знае проблемот со дамките од трева на колената, но постои лесен начин да се ослободите од нив: пред да ја исперете облеката во машината за перење, натопете ја облеката во отстранувач на дамки базиран на ензими или во разреден сок од лимон или оцет околу еден час.

6. Овошен сок и сладолед
Нема лето без сладолед, нели? Но, што е со дамките? За среќа, постои решение за овошни сокови и дамки од сладолед. Колку побрзо ќе го примените третманот, толку подобри ќе бидат резултатите. Прво, нанесете мешавина од сол и вода на дамката. Оставете да отстои некое време, а потоа исплакнете. Пред да ја исперете облеката во машина за перење, можете да нанесете сода бикарбона, разреден оцет или сок од лимон. За постари дамки користете глицерин. По 20 минути исплакнете со ладна вода и потоа исперете ја во машината за перење.


Запознајте го експертот за дамки - StainExpert

Дали ви треба личен експерт за отстранување дамки? Gorenje WaveActive машините за перење со функцијата StainExpert ќе ви помогнат автоматски да отстраните до 36 видови тврдокорни дамки (вино, трева и други) со совршени комбинации на температура, време и количина на вода.

WaveActive машините за перење од Gorenje се направени за да се стави крај на валканата работа на ефективен, лесен и еколошки начин.

WaveActive машините за перење користат напредни технологии за супериорни резултати на перење:

  • Уникатно дизајнираниот барабан во комбинација со брановидните 3D ребра ја омекнуваат ткаенината и овозможуваат најнежно перење.
  • IonTech ја користи моќта на природниот процес на јонизација, што овозможува оптимални резултати во перењето, без висока температура и без употреба на дополнителни хемикалии.
  • SteamTech за дополнителен третман со пареа која ги намалува наборите, алергените и бактериите.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice