Како пиролитичката (самочистечката) рерна може да го промени вашиот живот - Gorenje
затвори
...

Како пиролитичката (самочистечката) рерна може да го промени вашиот живот

ДОМАШНИ ОБВРСКИ
22.4.2021

Пиролитичката фурна е како магија. Честопати се нарекува рерна за самочистење. Таквата фурна навистина ќе се исчисти самата со минимално учество на корисникот. Како е можно ова и зошто не се сите рерни пиролитички?

Тука сме да одговориме на најчесто поставуваното прашање во врска со пиролитичките рерни. Како тие работат? Тие работат како и сите други рерни. Исто како и сите други фурни, тие се валкаат со текот на времето. Печењето храна во рерна носи разни видови дамки од маснотии, сокови и секаков вид маснотии и нечистотија. Сето тоа се лепи на страниците, горниот дел и вратата на вашата рерна. Имајќи предвид дека рерните најчесто се користат на повисоки температури, нечистотијата гори на површините и тоа ги прави уште потешки за чистење.

Па, како тогаш чисти пиролитичката рерна? Треба да учиме од автомобилската индустрија. Само современите автомобили фаќаат нечистотии и нездрави делови од издувните гасови и ги горат во пепел на супер високи температури. Пиролитичките рерни имаат сличен пристап. Тие горат нечистотија и маснотии со оган. Рерната се загрева на скоро 500°C и затоа тие ќе се погрижат нечистотијата да е карбонизирана и претворена во пепел. Овој процес се нарекува пиролиза, и тоа е потеклото на нејзиното име.

За кого е наменета? Па, за скоро секое домаќинство. Ако често користите грил функција (скара) или печете месо или зеленчук, пиролитичката рерна треба да биде на врвот на списокот со апарати за вашето домаќинство. Оваа рерна е исто така дар од Бога за луѓе кои се алергични на некои производи за чистење. Или за секој што е „алергичен“ на самото чистење.

Испразнете ја

Единствено што треба да направите пред да го активирате процесот на автоматско чистење е да ја испразните пиролитичката рерна. Извадете ја решетката, другата опрема за печење, стаклените садови, сондата за месо и целиот друг прибор што не е дел од опремата на рерната. Поголемите остатоци од храна и другите нечистотии од рерната треба да се отстранат секој пат пред процесот на автоматско чистење.

Дури и ако сте сопственик на врвна пиролитичка рерна што доаѓа со дополнително стакло или изолација, топлината произведена од процесот на автоматско чистење сепак ќе придонесе рерната да биде многу топла однадвор. Затоа, се препорачува да ги отстраните сите крпи од рачката.

Избришете ја пепелта откако ќе заврши чистењето

Научивме дека пиролитичкото чистење е најефикасниот начин за чистење на рерната. Екстремно високите температури ќе ја остават печката без дамки. Додека рерната ќе го направи чистењето (поголемиот дел од работата), вие ќе мора да ја завршите - треба да ја отстраните пепелта. Кога рерната ќе се олади, треба да направите само една работа - избришете ги остатоците од пепелта со влажна крпа. Или исчистете ја со правосмукалка доколку имате соодветна правосмукалка. И тоа е тоа.

 

Еднаш месечно ќе биде доволно

Колку често треба да ја „чистите со оган“ пиролитичката рерна? За стандардна употреба, обично се препорачува да се направи пиролитичко чистење еднаш месечно за да се задржи внатрешноста чиста од стара маст и нечистотија. Рерните од Горење од напредната линија исто така имаат прилагодлив интензитет на чистење што ќе придонесе за одлични резултати секој пат. Кога купувате пиролитичка печка, побарајте модели со врвна функција за самочистење, наречена PyroClean.

Дали вреди за вложените пари?

Колку вреди вашето време? Дали уживате во чистење на маснотии? Додека пиролитичките рерни чинат повеќе од стандардните, нема цена што може да го плати чувството дека не треба сами да ја чистите рерната. Прашајте наоколу, оние кои имаат пиролитички рерни ќе ви кажат дека тоа била една од нивните подобри инвестиции.

Кујната е срцето на домот и нашите вградени рерни се срцето на секоја модерна кујна. Нивната карактеристична HomeMade форма со зголемен волумен од 71 литар им овозможува на вашите јадења секогаш да се печат до совршенство. Опремени со широк избор на функции кои го поедноставуваат готвењето, тие ќе ве инспирираат да се забавувате во кујната со вашите најблиски и да испечете вкусни спомени кога сакате.

Можеби би сакале да прочитате:

Посетете не
Facebook
YouTube
Споделете
Facebook
Бидете информирани
RSS
Prijava na novice
Месечни акции и промоции
Месечни акции и промоции